20/10/2013, 20:00

Το πρωτάθλημα WSBK έκλεισε σήμερα με τον τελευταίο αγώνα, πολλούς πρωταγωνιστές και πάνω απ’όλους τον Tom Sykes (Kawasaki Racing Team), που έκανε ένα ιστορικό κατόρθωμα για εκείνον και την Kawasaki. Ο Βρετανός αναβάτης κατέκτησε το πρωτάθλημα σήμερα μετά από 8 Tissot-Superpole κι 9 νίκες σε αγώνες στους 17 τερματισμούς του και την δεύτερη του θέση πίσω από τον Eugene Laverty (Aprilia Racing Team).

Ο Ιρλανδός έδωσε μάχες με τον Sykes στο πρώτο μισό του αγώνα και κατάφερε να τον προσπεράσει στον 13ο γύρο. Από εκεί και πέρα απομακρύνθηκε και πήρε τη δεύτερη διπλή νίκη για τη σεζόν με τον ίδιο αριθμό σε νίκες με τον νέο πρωταθλητή. Ο άλλος εργοστασιακός οδηγός της Aprilia Sylvain Guintoli (Aprilia Racing Team) συμπλήρωσε το βάθρο με μια μοναχική τρίτη θέση μπροστά από τους Toni Elias (Red Devils Aprilia), Chaz Davies (BMW Motorrad GoldBet) και Leon Camier (FIXI Crescent Suzuki). Ο Lorenzo Lanzi (Mesaroli A.S. Ducati) τερμάτισε έβδομος, κι ακολουθήθηκε από τους Jules Cluzel (FIXI Crescent Suzuki), Mark Aitchison (Team Pedercini Kawasaki) και Davide Giugliano (Althea Racing Aprilia).
Ο τοπικός Xavi Forés (Team Ducati Alstare) έπεσε στην Κ1 αμέσως μετά την εκκίνηση λόγω μιας σύγκρουσης με άλλον οδηγό , ενώ ο Marco Melandri (BMW Motorrad GoldBet) δεν έτρεξε καθόλου λόγω του τραυματισμένου του αστραγάλου που τον ενοχλούσε και στον πρώτο αγώνα.

20/10/2013, 16:00

WSBK: O Laverty νικά τον πρώτο αγώνα στη Jerez ενώ ο Sykes (Kawasaki) κατακτά το πρωτάθλημα

O Tom Sykes (Kawasaki Racing Team) είναι ο νέος πρωταθλητής στα WSBK.

O 28 χρονος Εγγλέζος οδήγησε έξυπνα και τερμάτισε τρίτος , κάτι που του έδωσε το Πρωτάθλημα φέτος στην πέμπτη του χρονιά στο θεσμό. Ο Sykes φέρνει τον τίτλο στην Kawasaki μετά από 20 χρόνια, από το 1993 και τον οδηγό Scott Russell.

Ο Eugene Laverty (Aprilia Racing Team) νίκησε τον πρώτο αγώνα χάρις σε μια εξαιρετική προσπέραση στον Marco Melandri (BMW Motorrrad GoldBet), από εξωτερική στην τελευταία στροφή. Οι δύο οδηγοί έκαναν μια διαφορά από την αρχή του αγώνα κι ο Laverty ήταν μπροστά στο μεγαλύτερο μέρος μέχρι και τον πρωτελευταίο γύρο που ο Ιταλός πέρασε τον Ιρλανδό στην Κ6. Ο Sylvain Guintoli (Aprilia Racing Team) τερμάτισε μόνος στην τέταρτη θέση μπροστά από τους Toni Elias (Red Devils Aprilia) και Davide Giugliano (Althea Racing Aprilia), καθώς και οι δύο δεν μπόρεσαν να επαναλάβουν τους καλούς χρόνους των Ε.Δ. και χρονομετρημένων.
Η δεκάδα συμπληρώνεται από τους Chaz Davies (BMW Motorrad GoldBet), Leon Camier (FIXI Crescent Suzuki), Xavi Fores (Team Ducati Alstare) και Mark Aitchison (Team Pedercini Kawasaki).