22/10/2013, 19:45

20/10/2013, 11:45

O Lorenzo νικά στην Αυστραλία, ο Marquez αποκλείστηκε, o Aleix Espargaro γίνεται πρωταθλητής στις CRT.

Ο Marquez δεν μπήκε ως όφειλε στα pits για αλλαγή μοτοσυκλέτας σύμφωνα με τον κανονισμό που εκδόθηκε για τον συγκεκριμένο αγώνα και δέχθηκε τη μαύρη σημαία.

Πριν τον αγώνα ανακοινώθηκε ότι η διάρκεια του θα μειωνόταν από τους 27 στους 19 γύρους για λόγους ασφαλείας, καθώς η φθορά των ελαστικών στα δοκιμαστικά ήταν σημαντικά υψηλότερη από αυτό που αναμενόταν στη φρεσκοστρωμένη πίστα του Phillip Island. Έτσι όλοι οι οδηγοί ήταν υποχρεωμένοι ήταν υποχρεωμένοι να αλλάξουν μοτοσυκλέτα είτε στον ένατο είτε στο δέκατο γύρο του αγώνα, ενώ θα είχαν και τη σκληρότερη από τις διαθέσιμες γόμες.

Μια βλακώδης κι αντιαθλητική ενέργεια: Κάποιος ρίχνει φως LED στο κράνος του Lorenzo.

Η εκκίνηση ήταν καθαρή χωρίς πτώσεις ενώ ο Marquez (Repsol Honda Team) έκανε μια επίθεση στον Lorenzo στην φουρκέτα Honda hairpin αν κι οδηγός της Yamaha Factory Racing επανέκτησε την πρώτη θέση στην Siberia. Η αρχή των υποχρεωτικών αλλαγών μοτοσυκλέτας έγινε με τον Pedrosa ενώ ήταν στην τρίτη θέση, στον ένατο γύρο κι ακολουθήθηκε από πολλούς άλλους οδηγούς.

To λάστιχο του Marquez μετά από 11 γύρους

Ο Lorenzo θα έμπαινε στον 10 γύρο μαζί με τον Marquez, αλλά ο 20χρονος συνέχισε για ένα ακόμη γύρο στην πίστα και μπήκε στον 11ο, εκτός των ορίων του κανονισμού. Με μια αξιοσημείωτη απόφαση για το Πρωτάθλημα, ο Marquez αποκλείστηκε όπως κι ο Αυστραλός Bryan Staring (GO&FUN Honda Gresini) που έκανε το ίδιο σφάλμα.

Γλυτώνοντας από μια επαφή με τον Marquez καθώς ο δεύτερος έβγαινε από τα pits, ο Lorenzo πήρε τελικά την έκτη του νίκη για φέτος και η πρώτη από το 2006 που δεν ήταν του Casey Stoner στο Phillip Island! Ο Pedrosa τερμάτισε δεύτερος και διατηρεί τις ελπίδες του, καθώς ο Valentino Rossi τερμάτισε μπροστά από τους Crutchlow και Alvaro Bautista σε μια συναρπαστική μάχη για την τρίτη θέση ενώ μια ελαφριά βροχή άρχισε να πέφτει στο τέλος. Ο Bradley Smith πήρε την έκτη θέση ενώ η δεκάδα συμπληρώθηκε από τους Nicky Hayden (Ducati Team), Andrea Iannone (Energy T.I. Pramac Racing), Andrea Dovizioso (Ducati Team) και Randy de Puniet (Power Electronics Aspar) που για πρώτη φορά φέτος τερμάτισε ως πρώτος οδηγός με CRT.
Η μάχη του MotoGP πλέον μεταφέρεται στο Motegi Twin Ring στην Ιαπωνία και η διαφορά στην κορυφή της βαθμολογίας έπεσε στους 18 από τους 43 βαθμούς.

19/10/2013, 11:30

O Lorenzo συνεχίζει να είναι ο πιο γρήγορος και στα χρονομετρημένα στο Phillip Island

10  Bradley SMITH  Yamaha  GBR 89

Με μόλις τρεις αγώνες να απομένουν για το 2013 MotoGP και τον Marquez να έχει την πρώτη του ευκαιρία να κατακτήσει ένα ιστορικό τίτλο στη μεγάλη κατηγορία αυτό το Σ/Κ, τα χρονομετρημένα στο Phillip Island ήταν ίσως τα πιο συναρπαστικά της σεζόν.

Στο τέλος ο Lorenzo κατάφερε την τρίτη pole της σεζόν, την πρώτη του από την Jerez τον Μάιο με χρόνο 1’27.899, κι αφού είχε χτυπήσει ένα γλάρο.

Δύο δέκατα πίσω ο Marquez μπορεί να δει τον τίτλο την Κυριακή αν καταφέρει να δημιουργήσει μια διαφορά τουλάχιστον 51 βαθμών.

Στην τρίτη θέση ο Rossi –που μόλις σε τρεις περιπτώσεις στην καριέρα του δεν τερμάτισε στο βάθρο στο Phillip Island – θα εκκινήσει από την μπροστινή σειρά για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα, μπροστά από τον Alvaro Bautista που ενώ έκανε τον τέταρτο καλύτερο χρόνο βγήκε εκτός πίστας στο τέλος των χρονομετρημένων.

Πέμπτος ο νικητής της Sepang, Dani Pedrosa (Repsol Honda Team) – που είναι κι ο μόνος εκτός των Marquez και Lorenzo που έχει μαθηματικές πιθανότητες να πάρει το πρωτάθλημα – κι έκτος ο Cal Crutchlow. Στην τρίτη σειρά οι Bradley Smith,Nicky Hayden και Andrea Dovizioso. Δέκατος ο Andrea Iannone. Ο αγώνας είναι αύριο στις 08:00 ώρα Ελλάδας.