Κυριακή, 25 Αυγούστου 2013

Ο Marc Marquez έγραψε και πάλι ιστορία στα MotoGP, κερδίζοντας το   bwin Grand Prix České republiky  κι έγινε ο πρώτος  πρωτοεμφανιζόμενος που κερδίζει πέντε νίκες στην παρθενική του χρονιά. Σε αυτή την περίπτωση ο οδηγός της Repsol Honda νίκησε τους Dani Pedrosa και  Jorge Lorenzo. Μετά το πρωινό ζέσταμα που έγινε με συννεφιά, οι οδηγοί σκέφτονταν ότι θα έχουν ένα βρόχινο αγώνα. Αν κι έπεσαν σταγόνες βροχής κάποια στιγμή και βγήκαν λευκές σημαίες  στον 14ο γύρο, τελικά ο καιρός δεν άλλαξε. Στην πρώτη σειρά εκκίνησης ο  Cal Crutchlow ξεκίνησε από την pole position.

O Marquez οδήγησε με ένα μίγμα υπομονής, επιθετικότητας και άμυνας. Ο 20χρονος δεν είχε φέρει το αποτέλεσμα που ήθελε στα χρονομετρημένα, αλλά στην εκκίνηση ήταν δεύτερος μετά τον   Lorenzo  μόλις έσβησαν τα φώτα. Άλλαξαν θέσεις μεταξύ τους αρκετές φορές και η τελική ήταν στην Κ3 μόλις 4 γύρους πριν το τέλος.

Ο Pedrosa επίσης πέρασε τον   Lorenzo, αλλά με δύο μόλις γύρους πριν τον τερματισμό, δεν είχε το χρόνο να κυνηγήσει τον συναθλητή του που νίκησε με τρία δέκατα διαφορά.  Στην τέταρτη θέση ο  Valentino Rossi τελικά πέρασε τον Alvaro Bautista. Είναι παράξενο να παρακολουθεί κανείς τον Rossi πάνω σε ανταγωνιστική μοτοσυκλέτα να δίνει μάχες με οδηγούς σαν τον Bautista. Αφού η  Yamaha M1 είναι καλύτερη από μια   Ducati.

Ο  Stefan Bradl οδήγησε μοναχικά στην έκτη θέση μπροστά από τους οδηγούς της  Ducati Andrea Dovizioso και  Nicky Hayden, που πάλι κόλλησαν μεταξύ τους. Ο Andrea Iannone κι ο Aleix Espargaro που τερμάτισε μπροστά από τον Colin Edwards, συμπλήρωσαν τη δεκάδα. A second lap collision between Avintia Blusens’ Hector Barbera and NGM Mobile  Ο  Crutchlow έπεσε στον 8ο γύρο όπως κι ο  Τσέχος  Karel Abraham  που δεν μπόρεσε να πάρει βαθμούς στη χώρα του.
Ο τελευταίος αγώνας της σειράς των τριών συνεχόμενων θα γίνει στο Hertz British Grand Prix στο Silverstone, κι ο Marquez προηγείται με 213 points, 26  βαθμούς μπροστά από τον Pedrosa και  44 από τον  Lorenzo.

O Crutchlow παίρνει τη δεύτερη του pole στο MotoGP με ρεκόρ γύρου

Ο Cal Crutchlow  πήρε τη δεύτερη του  pole position στα motoGP στο  Grand Prix České republiky. Δίπλα του εκκινούν οι Alvaro Bautista κι ο Marc Marquez, ενώ οι Dani Pedrosa και  Jorge Lorenzo συμπληρώνουν την πεντάδα. Αν κι ο Crutchlow  είχε παράπονα για το νέο ντεπόζιτο της μοτοσυκλέτας του, έκανε ένα πολύ γρήγορο γύρο το πρωί του Σαββάτου και πήρε την δεύτερη του  pole μετά από  5 αγωνιστικά Σ/Κ μετά το Assen στα τέλη Ιουνίου.

Ο Bautista  εκμεταλλεύτηκε το slipstream  του Marquez για να κατεβάσει το χρόνο του κάτω από το ρεκόρ του  Lorenzo τοι 2012. Μετά από αυτό ο Crutchlow  κατέβασε ακόμη δύο δέκατα χάρις στον εκπληκτικό χρόνο του των 1’55.527.

Με τον  Bautista στην πρώτη σειρά για δεύτερη φορά σε τρεις αγώνες, ο πρωτοπόρος στη βαθμολογία και νικητή των τελευταίων τριών  αγώνων, ο Marquez  ξεκινά μπροστά από τους αντίπαλους του για τον τίτλο με τον συναθλητή του και νικητή στο Brno, Pedrosa μόλις 5 χιλιοστά πίσω του ενώ ο Lorenzo  άλλα  81  χιλιοστά πιο πίσω.

Ο πρωταθλητής του 2012 είχε μεγαλύτερες προσδοκίες μετά τις δοκιμές στο Brno στα μέσα της σεζόν κι αφού ήταν ο πιο γρήγορος στην αρχή του Σ/Κ.   Ο  Bradley Smith επανέλαβε την καλύτερη του εμφάνιση μέχρι στιγμής παίρνοντας την έκτη θέση από τον   Valentino Rossi, ενώ οι Stefan Bradl και οι δύο της Ducati  Andrea Dovizioso - Nicky Hayden συμπλήρωσαν τη δεκάδα.
Αλλάζοντας θέση με τον αγώνα στη  Moto2 αλλά πριν τη Moto3, ο αγώνας αύριο του  MotoGP αρχίζει μία ώρα νωρίτερα, στις 14:00 ώρα  Ελλάδας.

bwin GRAND PRIX CESKÉ REPUBLIKY MotoGP
Qualifying Nr. 2 Classification 2013 Brno,
Saturday, August 24, 2013
Pos. Num. Rider Nation Team Bike Km/h Time Gap 1st/Prev.
1 35 Cal CRUTCHLOW GBR Monster Yamaha Tech 3 Yamaha 307.1 1'55.527
2 19 Alvaro BAUTISTA SPA GO&FUN Honda Gresini Honda 311.7 1'55.754 0.227 / 0.227
3 93 Marc MARQUEZ SPA Repsol Honda Team Honda 313.6 1'55.863 0.336 / 0.109
4 26 Dani PEDROSA SPA Repsol Honda Team Honda 314.8 1'55.868 0.341 / 0.005
5 99 Jorge LORENZO SPA Yamaha Factory Racing Yamaha 309.4 1'55.949 0.422 / 0.081
6 38 Bradley SMITH GBR Monster Yamaha Tech 3 Yamaha 308.8 1'56.014 0.487 / 0.065
7 46 Valentino ROSSI ITA Yamaha Factory Racing Yamaha 307.9 1'56.186 0.659 / 0.172