Πέμπτη, 19/10/2012

Ο τελευταίος αγώνας Πανελλήνιου Πρωταθλήματος ταχύτητας της χρονιάς, που θα ανακηρύξει τους Πρωταθλητές του 2012 σε διάφορες κατηγορίες.

Χρονομετρημένα δοκιμαστικά, Μέγαρα

Σάββατο, 21/10/2012

Από την Supersport ο ταχύτερος γύρος της ημέρας Στην πρώτη φωτογραφία του ρεπορτάζ από τις Κατατακτήριες Δοκιμές του 5ου και τελευταίου αγώνα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος, που γίνεται στα Μέγαρα, δεν είναι κάποιος οδηγός του Παγκοσμίου, είναι ο νεαρός Γρηγόρης Παναγιωτόπουλος που θύμιζε τον Stoner στην αριστερή 6η στροφή της Καταλονίας, με τον τρόπο που έστριβε την Κ8, με τους αγκώνες πάνω στο κερμπ.
     Ο οδηγός της Pierrakos Racing με την Triumph 675 πέρα από εντυπωσιακός ήταν και ταχύτατος, αφού έγραψε 58.776 που είναι ο καλύτερος χρόνος όλων των κατηγοριών! Σε αυτήν την κατηγορία την Supersport έγινε και ο 2ος καλύτερος χρόνος της ημέρας, από τον πολυπρωταθλητή Σάκη Συνιώρη με την Honda του να γράφει 59.251, αλλά και ο 3ος χρόνος από τον Μιχάλη Κουτσουμπό με 59.583. Μαζί με τους τρεις αυτούς οδηγούς από την πρώτη σειρά θα ξεκινήσει και ο Βαγγέλης Καρακατσάνης με Honda.

Στην Superstock ο Βασίλης Ευθυμίου με την εντυπωσιακή MV Agusta F4 σημείωσε 59.611 και θα ξεκινήσει από την pole position. Ο Λευτέρης Πίππος με την ΚΤΜ ξεκινά 2ος δίπλα του, ενώ τον 3ο χρόνο πέτυχε ο Νίκος Κατσούλας, που όμως έπεσε και δεν συμμετείχε στις δεύτερες Κατατακτήριες. Από την πρώτη σειρά ξεκινά και ο Άρης Γκιζίνος που εμφανίστηκε με Yamaha R1, αλλά δεν κατάφερε να βρει το ρυθμό του ακόμη. Εντυπωσιακή η επανεμφάνιση του τραυματία Πρωταθλητή Κώστα Κοντομάρου, που πάνω στην Ducati 1098R που ξεκινά από την 5η θέση, αλλά ήταν ταχύτερος από όλους στις απογευματινές Κατατακτήριες 2!

Στην κατηγορία Racing o ήδη Πρωταθλητής 2012 Γιώργος Κίτσος πήρε την pole position με χρόνο 1:02.237. Δίπλα του ξεκινού από την πρώτη σειρά οι Ανδρέας Λεφέβρ, Σπύρος Καραγιάννης και Κωνσταντίνος Λεφέβρ.

Στην ΟΡΕΝ ο Μιχάλης Σπηλιώτης πήρε την pole position με χρόνο 1:00.801. Στην 2η θέση ο Στράτος Δεβελέκος, που επέστρεψε στην κατηγορία, μετά έναν αγώνα στην Stocksport. O Ροδίτης Στέφανος Καντιμοίρης πήρε την 3η θέση, παρά το ότι την Παρασκευή έπεσε με πολλά και κατέστρεψε την μοτοσυκλέτα του. Ο Θανάσης Βέλλιος συμπληρώνει την πρώτη σειρά της εκκίνησης.

Στην “υποκατηγορία” των 600cc ο Γιώργος Παπασταύρου πήρε την pole position και ξεκινά από την 11η θέση της γενικής κατάταξης.

ΠΠΤ Μέγαρα STK: Ο Γκιζίνος νικητής, ο Κοντομάρος Πρωταθλητής

Κυριακή 21/10/2012

Ηρωική προσπάθεια του τραυματία Κοντομάρου

Oι πολλοί θεατές που βρέθηκαν στην πίστα των Μεγάρων για τον τελευταίο Αγώνα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ταχύτητας (οργάνωση Σ.Ο.Α.Μ. - IRON Team), απόλαυσαν μάχες σε όλες τις κατηγορίες και ιδιαίτερα στην κορυφαία κατηγορία την Superstock, με μοτοσυκλέτες 4κύλινδρες 1000 κυβικών και 2κύλινδρες 1200.

Με το ξεκίνημα του Αγώνα ο Λευτέρης Πίππος (ΚΤΜ) έκανε πολύ καλή εκκίνηση και έστριψε πρώτος. Ο Πίππος χρειαζόταν τη νίκη ώστε να έχει ελπίδες για τον Τίτλο του Πρωταθλητή, αφού σε τέτοια περίπτωση θα έπρεπε ο Κοντομάρος να τερματίσει 3ος, κάτι που δεν θα ήταν εύκολο, λόγω του γνωστού τραυματισμού του, με τον οδηγό της Ducati 1098R να αγωνίζεται με ειδικό νάρθηκα στο αριστερό του πόδι και βέβαια να αντιμετωπίζει σημαντικό πόνο, μετά τις Κατατακτήριες. Όμως με πείσμα ο Κώστας Κοντομάρος πέρασε μετά από λίγο μπροστά, για να οδηγήσει την κούρσα και να αντιστέκεται στις προσπάθειες του Πίππου να ξαναπεράσει μπροστά. Λίγο αργότερα ο Άρης Γκιζίνος από τη Θήβα, έδειξε ότι προσαρμόστηκε τέλεια πάνω στη νέα του Yamaha R1 και πέρασε διαδοχικά τους δύο πρώτους για να πάρει μάλιστα και διαφορά στην κορυφή. Με χρόνο ταχύτερου γύρου 59.046 και συνεχείς γρήγορους γύρους δημιούργησε διαφορά ασφαλείας και κέρδισε μια ωραία και άνετη νίκη. Πίσω του δόθηκαν φοβερές μάχες. Αρχικά ο Βασίλης Ευθυμίου με την MV Agusta F4, πέρασε με τη σειρά του στη 2η θέση, αλλά μετά αντιμετώπισε πρόβλημα με το κιβώτιο που δεν κατέβαζε σχέσεις και σταδιακά έχασε θέσεις και χρόνο τερματίζοντας τελικά 5ος.

Στο τελευταίο μέρος του Αγώνα που διαρκεί 28 γύρους, ο Πίππος πέρασε στη 2η θέση και πίσω του ο Κοντομάρος έχασε τη μάχη για την 3η θέση από τον πολύ καλό Γιώργο Μαρκεζίνη (Honda), που μετά μια μέτρια εκκίνηση ανέβασε ρυθμό και μάλιστα πέτυχε τον δικό του ταχύτερο γύρο στον 27ο γύρο! Ο Κώστας Κοντομάρος με την 4η θέση, πήρε τον Τίτλο και μετά το τέλος του Αγώνα πανηγύρισε παρά τους πόνους και τις πατερίτσες, με την ομάδα Zerozen Racing και την Fan Motorcycles του Φάνη Στρωματιά, που έκανε υπερπροσπάθεια σε όλα τα επίπεδα για αυτήν την επιτυχία.

Πίσω από αυτό το γκρουπ των οδηγών, άλλη μια ωραία μάχη με εναλλαγές στην 6η και 7η θέση, δόθηκε μεταξύ των δύο BMW S1000RR, με τον Διονύση Αχτύπη να κερδίζει τον Βασίλη Γερακίτη. Ο Δημήτρης Τασσόπουλος έκανε ένα μοναχικό αγώνα, ενώ ο Άκης Γεωργόπουλος δεν κατάφερε να τερματίσει και ο Νίκος Κατσούλας δεν ξεκίνησε, μετά τη σφοδρή πτώση του στις Κατατακτήριες. Στη βαθμολογία του Πρωταθλήματος ο Κοντομάρος συγκέντρωσε 88 βαθμούς, ο Πίππος 85, ο Μαρκεζίνης 71, ο Γκιζίνος 61, ο Ευθυμίου 53, ο Αχτύπης 52, ο Γερακίτης 45, ο Τασσόπουλος 25.

Βέβαια σε μια ελληνική (με μικρό ε) πρωτοτυπία, δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμη η ένσταση του Πίππου για την τιμωρία του στον Αγώνα της Κρήτης, όπου πήρε ποινή χρόνου για παράβαση κανονισμού, οπότε για να οριστικοποιηθεί το αποτέλεσμα πρέπει να περιμένουμε να ξυπνήσει η Ομοσπονδία που έχει αναλάβει τα ηνία του μηχανοκίνητου αθλητισμού σε δύο τροχούς! Α, ρε, τζάμπο που τους χρειάζεται...

ΠΠΤ Μέγαρα ΟΡΕΝ: Ο Σπηλιώτης 1ος και Πρωταθλητής

Ο 17χρονος Παπασταύρου Πρωταθλητής στα ΟΡΕΝ 600

35 χρόνια μετά τον πρώτο του αγώνα στην Άρτα, ο Μιχάλης Σπηλιώτης κερδίζει τον 5ο Αγώνα στα Μέγαρα και παίρνει το Πρωτάθλημα στην κατηγορία ΟΡΕΝ, παρά το ότι είχε πέσει στον πρώτο Αγώνα της χρονιάς και πήρε 0 βαθμούς εκεί. Η 3η συνεχόμενη νίκη του, μετά το Τυμπάκι και τις Σέρρες του έδωσαν τον Τίτλο και μάλιστα με άνεση, με ταχύτερο γύρο και διαφορά από τον 2ο. Η Yamaha R1 δούλεψε άψογα, ο “Michele” ήταν σε φόρμα και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί, διαγράφοντας μια φοβερή ιστορία, με Πρωτάθλημα στο Motocross το 1985, με τον Τίτλο στα Superbike που χάθηκε λόγω σοβαρού τραυματισμού το 1991, με αγώνες και επιτυχίες και στο Supermoto.

Ο Στράτος Δεβελέκος με την άριστα προετοιμασμένη Honda από την ομάδα TeamBoustas.net δεν κατάφερε αυτή τη φορά να πάρει τη νίκη όπως στον 1ο Αγώνα της χρονιάς και με τη 2η θέση του πήρε το #2 στο Πρωτάθλημα. Στο 3ο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Ροδίτης Στέφανος Καντιμοίρης, με την πληγωμένη (από την πτώση της Παρασκευής) Yamaha R1. Ανέβηκε έτσι στην 4η θέση της βαθμολογίας και έδειξε πολύ καλά στοιχεία στους τελευταίους αγώνες.

Ο Κώστας Φωτιάδης που είχε κερδίσει στα Μέγαρα τον Μάιο έμεινε 4ος στον αγώνα και 3ος στο Πρωτάθλημα. Ο Χαράλαμπος Γκουλούσης τερμάτισε ελάχιστα πίσω του στην 5η θέση. Στην 6η θέση της γενικής κατάταξης ο 17χρονος Γιωργάκης Παπασταύρου, πάλεψε για την 4η με τα 1000αρια, πάνω σε μια Yamaha R6 που ετοιμάζει η ομάδα Zerozen Racing.

Το “Παπασ(τ)αυράκι” έδειξε πολύ θετικά στοιχεία όλη τη χρονιά και πήρε άνετα την 1η θέση ανάμεσα στα 600αρια και μαζί τον αντίστοιχο Τίτλο. Στην 12η θέση γενικής ο 2ος των 600 είναι ο Κώστας Δούκας, ενώ 3ος πίσω από τον Δούκα ο Μιχαήλ Χατζηλίας. Ωραίες οι μάχες στην κατηγορία με τις 17 συμμετοχές που μάλλον πρέπει να σπάσει σε δύο ξεχωριστές για τα 1000 και τα 600 του χρόνου.

ΠΠΤ Μέγαρα SS: Ο Συνιώρης 1ος, ο Παναγιωτόπουλος Πρωταθλητής

Κυριακή, 21/10/2012

Ωραία μάχη των δύο διεκδικητών του Τίτλου

Ο Τίτλος της κατηγορίας Supersport ήταν υπόθεση δύο οδηγών ουσιαστικά, του νεαρού 19χρονου Γρηγόρη Παναγιωτόπουλου και του έμπειρου πολυπρωταθλητή Σάκη Συνιώρη.

Ο Γρηγόρης χρειαζόταν την 5η θέση, αν ο Σάκης κέρδιζε τον αγώνα, για να πάρει τον πρώτο του Τίτλο. Όμως ο οδηγός της Pierrakos Racing με την Triumph 675 δεν ήθελε να κάνει αγώνα στρατηγικής! Προσπάθησε να κερδίσει και μάλιστα πέρασε στην 1η θέση του Αγώνα και πέτυχε τον ταχύτερο γύρο με 59.003, που ήταν και ο απόλυτα ταχύτερος γύρος σήμερα! Από την πλευρά του ο αποφασισμένος Συνιώρης με την Honda της ομάδας Boutos Racing, απάντησε, ξαναπέρασε πρώτος έκανε 59.134 στον 18ο γύρο από τους 24 και πήρε τη 2η φετινή του νίκη. Ωραία μάχη με τους δύο να έχουν φοβερό ρυθμό μέχρι το τέλος και τον Παναγιωτόπουλο να γιορτάζει το Πρωτάθλημα.

Αρκετά πιο πίσω έγιναν επίσης όμορφες μάχες για το τρίτο σκαλί του βάθρου. Αρχικά ο περσινός Πρωταθλητής Άλεξ Παπαγεωργίου (Yamaha) κράτησε αυτή τη θέση, για να χάσει σταδιακά θέσεις, με πρόβλημα στα ελαστικά του. Ο Βαγγέλης Καρακατσάνης (Honda) έκανε έναν ακόμη ωραίο αγώνα φέτος και πήρε την 3η θέση σε Αγώνα και Πρωτάθλημα. Πίσω του ο Σωτήρης Μπεγνής (Team Boustas – Yamaha R6), μετά από τους πρώτους γύρους ανέβασε ρυθμό και κάποια στιγμή προς το τέλος απείλησε τον Καρακατσάνη, αλλά ένα γλίστρημα του έκοψε το ρυθμό και μετά μια έξοδος τον άφησε πιο πίσω και έτσι αρκέστηκε στο να κρατήσει την 4η θέση, μπροστά από τον Μιχάλη Κουτσουμπό (Honda) που είχε και αυτός ανεβοκατεβάσματα στην απόδοσή του.

Ο Παπαγεωργίου έμεινε μόνος 6ος, ενώ πίσω του αρχικά ο Νίκος Περιστεράς (Yamaha) δέχθηκε πίεση για πολλούς γύρους από τον Γιάννη Τζωρτζόπουλο (Honda), που τελικά έμεινε 8ος. Ο Γιώργος Μανδρώνης (Yamaha) έκανε μοναχικό αγώνα, όπως και οι Μάκης Σιφναίος, Γιώργος Χάλαρης και Μάριος Πέτρου. Στην βαθμολογία ο Παναγιωτόπουλος πήρε τον Τίτλο με 106 βαθμούς, ο Συνιώρης πήρε 97, ο Καρακατσάνης 78, ο Παπαγεωργίου 69, ο Μπεγνής 48, ο Κουτσουμπός 48, ο Περιστεράς 47, ο Τζωρτζόπουλος 41.