Καθώς απομακρύνθηκε ο κίνδυνος μιας καταιγίδας στη Sepang, το κοινό της Μαλαισίας είδε μια από τις σκληρές μάχες για τη νίκη αυτής της σεζόν. Με την θερμοκρασία να ανεβαίνει, ο αγώνας αρχικά σταμάτησε με κόκκινη σημαία καθώς έπιασε φωτιά η MV Agusta του Claudio Corti και χρειάστηκε να σβήσουν τη φωτιά οι κριτές. Μόλις τρεις γύρους από την εκκίνηση, η δεύτερη εκκίνηση δόθηκε βάση των θέσεων που είχαν στην αρχή του τρίτου γύρου που σημαίνει ότι ο Sylvain Guintoli (Aprilia Racing Team) ήταν μπροστά, μετά οι Toni Elias (Red Devils Roma Aprilia) κι ο Marco Melandri (Aprilia Racing Team).
Tο δίδυμο της Kawasaki, Tom Sykes και Loris Baz ήταν στην 4η και 5η με τον Davide Giugliano (Ducati Superbike Team) στην 6η. Η επανεκκίνηση σήμαινε 10 γύρους στην πίστα Sepang International Circuit με τους πέντε πρώτους οδηγούς να είναι πολύ κοντά μεταξύ τους μέχρι οι δύο εργοστασιακοί της Aprilia να ξεφύγουν μπροστά. Ο Marco Melandri έχασε το σημάδι για τα φρένα στο δεύτερο γύρο και παραλίγο να βρεθεί στην πλάτη του συναθλητή του Guintoli και του Toni Elias. Ευτυχώς δεν έγινε σύγκρουση και ο αγώνας συνεχίστηκε με μεγάλες μάχες.
Οι Melandri και Guintoli άλλαξαν θέσεις πολλές φορές στον τελευταίο γύρο με τον Ιταλό να νικά τον συναθλητή του και πάλι παίρνοντας τη δεύτερη νίκη στην Sepang. Ο Sykes πήρε την τρίτη θέση στο βάθρο ενώ Toni Elias 4ος, Loris Baz 5ος, κι ο Jonathan Rea 6ος.
Ο Leon Camier (BMW Motorrad Italia) ήταν ο πρώτος με EVO, στην 12η θέση μπροστά από τον David Salom (Kawasaki Racing Team).